בבתים , משרדים וחללים רבים בישראל ניתן למצוא שטיחים אפגניים. מעבר לתושבים שהם או בני משפחותיהם הגיעו במקור מאפגניסטן או משכנותיה ליבשת האסייתית- איראן בדרום, באוזבקיסטן וטורקמניסטן בצפון ובסין בחלקה המזרחי.

בשונה מתהליך של ניקוי שטיחים שאותו ניתן לבצע לבד, כאן מדובר בעבודה של מקצוענים בלבד.

השטיח האפגני יוקרתי ובהחלט ראוי לקבל יחס של מקצוענים 🙂

ההשפעות השונות של המדינות השכנות לאורך אלפי שנים הביאו ליצירת אריגים ושטיחים בעיצוב ייחודי מאופיין שקיבל את הכינוי שטיחים אפגניים.

שטיח פרסי מדהים ביופיו

השטיחים הללו בעלי צורות גיאומטריות שונות, מתומנים ומשולשים ושילובי צורות שונות כמו דוגמת עקבות רגלי פיל ועוד. בשילובי צבעים אופייניים של גווני חום עד צהוב. בשנים האחרונות משתלבים גם גוונים שונים של אדום. המוטיב הנבחר לאריגה בשטיח חוזר על עצמו לאורכו של השטיח.

הגודל המוקבל לשטיחים הללו נע בטווח של שטיחים קטנים בגודל 15 מ"ר ושטיחים הגדולים ביותר בגודל 60 מ"ר וכמובן מבחר גדלי ביניים שונים.

חומר הגלם ממנו ארוגים השטיחים האפגניים הוא צמר טהור המופק במרבית המקרים מבעלי חיים ומשמש לאריגת השטיח גם בבסיס השטיח וגם בפלומה.  השטיחים האפגניים, נארגים בעבודת יד בהתאם למסורת אריגה עתיקה שעוברת מדור לדור.

צפיפות האריגה של השטיחים האפגניים גדולה וקרובה והיא מתקרבת מאוד לרמת השטיחים הפרסיים של שכנתה מדרום.

הפופולאריות של השטיחים האפגנים גדולה והם נחשבים לשטיחים יוקרתיים ואיכותיים. השטיחים הללו משולבים בעיקר בסלונים ומסדרונות ולעיתים גם לקישוטי קיר בחללים גדולים. השטיחים האפגניים כבר מזמן אינם רק מנת חלקם של יוצאי ארצות המוצא, הפופולאריות של השטיחים הללו בעולם המערבי גדלה מאוד בעשור האחרון וניתן למצוא שטיחים אפגניים רבים בחללים מודרניים עדכניים נוספים מלבד סלוני בתים כמו במסעדות, במשרדים, בגלריות אומנות ובבתים ברחבי העולם המערבי כולו וכמובן גם בישראל.

ניקוי שטיח אפגני

בשל איכות השטיחים והעובדה שהם ארוגים בעבודת יד מחיריהם לא נמוך ולכן לרוב מי שיחזיקו בשטיחים הללו הם אנשים אמידים או שרוצים להראות כאלה.

ניקוי שטיח אפגני – איך מנקים שטיחים אפגניים?

אחד הדברים שחשוב לדעת לגבי שטיחים אפגניים הוא שהם עמידים מאוד. השימוש בטכניקות האריגה ובצמר הטהור והעבודה באריגת השטיח בצפיפות גבוהה משווה לשטיח עמידות לאורך זמן.

בדומה לאופן ייצור השטיח בעבודת יד, כך הניקיון והתחזוקה שלו דורשת מיומנות וניסיון וכמובן מקצועיות. מלבד ניעור קל של השטיח והוצאת לכלוך באמצעות הפיכה שלו ודריכה על השטיח ההפוך מומלץ לא לנקות את השטיח באופן עצמאי.

ניתן לשאוב אבק מהשטיח אך חשוב לשים לב ששאיבת אבק ע"י שואב אבק חזק במיוחד או חלילה פגום עלולה לפגוע בשטיח.

ולמרות שמקובל לחשוב ששטיח שנארג בעבודת יד יש לנקות באופן ידני, האמת היא שלצורך ניקיון ותחזוקה של שטיחים שנארגו בעבודת יד נוצר מכשור מתאים המשלב טכנולוגיה שמאפשרת לניקיון לשמור על איכות האריגה וצפיפות הסיבים בלי לשחוק אותם, או לפגוע בהם. שימוש במכשור ובחומרים מתאימים יאפשר לא רק לנקות את השטיח בצורה יסודית ואיכותית אלא גם לשוות לשטיח מראה חדש ולשמור על איכותו לאורך זמן ממושך עוד יותר מזה שעמידות השטיח מאפשרת.

ניקוי שטיח אפגני – אם בכל זאת השטיח התלכלך – איך לנקות?

כמו בכל שטיח, גם לכתמים בשטיחים האפגניים יש דרך – וגם פה הכלל של ספיגת הנוזלים של כל כתם באמצעות נייר סופג או מגבת נקייה ויבשה תופס.

לנקות אבק ניתן לשאוב בעזרת שואב אבק בעל עוצמה בינונית- חשוב מאוד להקפיד לא לשאוב את הפרנזים בשטיח במידה ויש כאלה וקרוב מדי לקצוות השטיח. שאיבה של הפרנזים או קצוות השטיח עשויה בסבירות גבוהה לתלוש את הפרנזים ולפגוע בהם באופן שלא יאפשר תיקון.

כדי להסיר מהשטיח פירורים מומלץ במידת האפשר לנער את השטיח ולהימנע עד כמה שניתן מהברשה או ניגוב של השטיח ע"י מברשות או מטליות.

במידה ויש באמצעותכם מטאטא בעל סיבים רכים במיוחד ובמידה והפירורים על השטיח לא נכנסו עמוק לסיבים ניתן להבריש מאוד בעדינות.

אחת למספר חודשים גם אם השטיח ללא כתמים או פירורים חשוב להפוך את השטיח וללכת עליהם עם גרביים נקיות כדי לאפשר ללכלוך, חול ואבק לצאת החוצה לרצפה ממנה ניתן לטאטא את הלכלוך בקלות.

הפיכת השטיח תאפשר לכם גם לעמוד על איכות השטיח ולבדוק שלא נוצרו בו חורים.

אין לחבוט בשטיחים בשום מקרה ולא לכבס את השטיח במכונת כביסה.

במידה והשטיח ממוקם במקום החושף אותו לאור השמש יש להזיז את השטיח מפעם לפעם ולהניח אותו בזוויות שונות כדי למנוע את השחיקה והדהייה של הצבעים בשטיח.- ככלל- מומלץ כמה שפחות לחשוף את השטיח לשמש.

כל כתם נוזלי שאינו מים חשוב לספוג אך לא לנקות עם חומרים ולא לנגב את הכתם. במידה ונוצר כתם בשטיח צרו קשר בהקדם עם חברת ניקיון מקצועית והיוועצו באופן הפעולה.

ניקיון שטיחים אפגניים מקצועי

שטיחים אפגניים איכותיים ונחשבים ליוקרתיים ולכם יש לטפל בהם בהתאם. חשוב לנקות אותם באמצעות מנקי שטיחים מקצועיים בעלי ניסיון בניקיון שטיחים אפגניים מוצהר והמלצות.

עוד בשיחת הפנייה שלכם תוכלו לעמוד על המקצועיות ואיכות הצוות לפי סוג השאלות שיישאלו לגבי השטיח.

חשוב מאוד לדעת בן כמה השטיח, מתי יוצר ואיפה, מה הצבעים שלו, ומה סוג הכתם ומועד היווצרותו בשטיח- הרבה יותר מאשר מה גודל השטיח והיכן הוא ממוקם בבית.

אופי השאלות והמענה שתקבלו בפנייה יוכל להעיד רבות על איכות השירות שתקבלו ובמידה ומדובר בחברת ניקיון מקצועית ואיכותית הפרטים שתידרשו לתת אודות השטיח יהיו רבים ככל הניתן.

חשוב שתוודאו באילו מכשירים ואו חומרים יתבצע הניקיון ושתהיו נוכחים במקום בעת הניקיון בעצמיכם.

חברות ניקיון מקצועיות ידעו לספק לכם מענה נרחב לכל שאלה לגבי כל סוג כתם ויבקשו מכם לשלוח תמונה ולתת כמה שיותר מידע לגבי השטיח וסוג הכתם. המומחים ינחו אתכם גם כיצד לנהוג בשטיח עד למועד ההגעה שלהם.

במהלך הניקיון המקצועי באמצעות המכשור המתאים השטיח יעבור שאיבה בעוצמות מתואמות לסוג הסיבים והצפיפות שלהם, לאחר מכן יוזרקו לשטיח חומרים מיוחדים שבטכנולוגיה עדינה ניתן יהיה לינוק את שאריות החומר לאחר ההזרקה.

החומרים מכילים גם רכיבים שמלבד הניקיון מיועדים לשימור וחיזוק סיבי השטיח.

במידה ונוצר בשטיח כתם או שהקצוות והפרנזים ניזקו כתוצאה מניקיון לא נכון – יש לתת את השטיח לתיקון מקצועי בהקדם.

למרבית המומחים יהיו הפניות למתקני שטיחים אמינים וטובים בקרבת מקום מגוריכם.

חייגו עכשיו ייעוץ ראשוני פנייה בווטסאפ